Wystawy poza muzeum

 

Od 17 czerwca 2015 r. na Placu Wolnosci ponownie prezentowana jest wystawa planszowa "4 Pułk Piechoty Legionów". 

 

 

Od 12 czerwca 2015 r. na pl. Wolności prezentowana jest wystawa planszowa "2. PUŁK ARTYLERII POLOWEJ / 2. PUŁK ARTYLERII LEKKIEJ LEGIONÓW 1919-1939".

 

Jest to druga z kolei wystawa planszowa dotycząca historii pułków wchodzących w skład kieleckiego garnizonu Wojska Polskiego.
Na 12 planszach zaprezentowane zostały materiały archiwalne oraz krótkie teksty przybliżające historię pułku od chwili jego powstania w 1919 r. Ukazany został udział artylerzystów 2. PAP/PAL Leg. w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. Okres stacjonowania pułku w Kielcach zilustrowany został materiałami ukazującymi codzienną służbę artylerzystów oraz ich udział w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym Kielc. Zaprezentowane zostały wybrane sylwetki dowódców, oficerów i podoficerów służących w 2. Pułk Artylerii Polowej Legionów (od 1932 r. przemianowanym na 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów).

 

Od 10 czerwca wystawa "Śladami rodziny Marii Skłodowskiej-Curie w Świętokrzyskim" prezentowana jest w Gimnazjum Nr 2 przy ul. Prostej 27a. 

 

 

Od 10 czerwca 2015 r. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej na terenie Kielc można oglądać wybrane fragmenty wystaw planszowych opracowanych przez Muzeum Historii Kielc w ciągu ostatnich kilku lat. W flii nr 1 przy ul. Karczówkowskiej 20 (os. Jagiellońskie) wystawę Dzieje jednej fabryki 1919-2009. Od Huty „Ludwików" do Zakładów Wyrobów Metalowych SHL. W filii nr 2 przy ul. Krzemionkowej 1 (os. Podkarczówka) wystawę Wszystkie barwy Afryki.  

 

 

 

Od 9 czerwca wystawa "Tak było. Tak jest. Fotopanoramy kieleckie" Tadeusza Józefa Matuszaka prezentowana jest w auli rektoratu Uniwerytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 5.

 

Wystawa fotopanoram Tadeusza Matuszaka niezwykle zwięźle podsumowuje pasmo zmian rewitalizacyjnych kieleckiego centrum. Prezentuje panoramy wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat w znanych kielczanom miejscach, które w tym okresie poddane zostały rewitalizacji. Z jakim skutkiem? Cóż, to każdy oceni sam, porównując zdjęcia sprzed i po wprowadzeniu zmian kieleckiego centrum. Dla zachęty podpowiadamy, że użyta na plakacie panorama Rynku w oryginale na wystawie liczyła ok. 3 m długości, robiąc niesamowite wrażenie.   

 

 

Od czerwca 2013 r. Muzeum Historii Kielc zaprasza na wystawę pt. „W DAWNYCH KIELCACH” prezentowaną w zabytkowych wnętrzach Hotelu i Restauracji Willa Hueta w Kielcach.

Ekspozycja ukazuje charakterystyczne miejsca, klimat i architekturę naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku oraz w latach II Rzeczypospolitej.

Ważnym elementem wystawy są fotografie związane z postacią Władysława Huêta, profesora rysunku w kieleckiej Szkole Handlowej. Wystawa współtworzy wystrój zabytkowej willi, jednego z najpiękniejszych budynków miasta, którą Władysław Huêt zaprojektował i wybudował w 1908 r.

 

 

 

W 2015 r. w dalszym ciągu w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance  eksponowana jest, i to od kwietnia 2013 r., wystawa fotografii „Paweł Suchanek • MIEDZIANKA – MIEJSCA I LUDZIE".

Miedzianka – niewielka miejscowość w pobliżu Kielc, której ukryte bogactwa skłoniły Stanisława Staszica do wzniesienia w pobliżu huty w Białogonie. Początki kopalnictwa w tym miejscu są nieznane. Pierwsze dokumenty pośrednio potwierdzające wydobycie rud miedzi na Miedziance pochodzą z XV w. Kopalnie z przerwami eksploatowano przez wieki, sprowadzając m.in. w XVIII w. górników z Węgier. Wydobycie próbowali kontynuować zaborcy. Ostatecznie, w 1902 r. kopalnia trafiła w ręce braci Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich, którzy zarządzali kopalnią aż do jej zamknięcia w 1922 r.

Na wystawie znajduje sie ponad 40 archiwalnych fotografii starannie dobranych przez Pawła Suchanka i uzupełnionych jego pracami autorskimi.